Bölgesel Zayıflama
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bölgesel Zayıflama

Vücudumuzda enerji dengesi yapım – anabolizma – ve yıkım – katabolizma – faaliyetlerinin uyumu ile sağlanır. Genç yaşlarda vücutta yapım hızı yıkımdan fazladır ve 30'lu yaşlarımızdan sonra bu denge tersine döner. Günlük hayatımızda anabolizma hızımız katabolizma hızımızı aşmış ise vücudumuzdaki enerji fazlası yağ dokusu olarak depolanır. Kilo alma aslında genetik bir temele dayanır. Bazı kişiler de kilo alma bölgesel olmakta bazen de genel olarak vücuda homojen dağılmış bir yağ dokusu görülmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki tıpta obezite olarak tanımlanan aşırı kilo alma tıbbi bir rahatsızlıktır ve mutlaka Uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Uygun fiziksel aktiviteler ve diyet programları ile obezite ile mücadele edilmektedir. Karnitin, CLA gibi birçok ilaç piyasaya çıkmış ise de tam anlamıyla sağlıklı kilo vermeyi sağlayamamışlardır. Bitkisel yöntemler ise genellikle bağırsak pasajını hızlandırarak emilimi engellemeye yöneliktir. Bu da vücutta sıvı elektrolit bozukluklarına neden olmaktadır. Sağlıklı kilo verme sürecinde en sıkıntılı süreç bölgesel zayıflama konusunda çıkan sorunlardır. Sağlıklı bir kilo verme yöntemi her ne kadar vücudu homojen olarak kaplasa da bazı bölgelerin zayıflaması her zaman sorunludur. Özellikle bel, boyun, karın çevresi ve basenler en sık şikâyet konusu olan bölgelerdir. Bu bölgeler gündelik yaşantımızda en az harekete sahip bölgelerdir.


Bölgesel Zayıflama Teknikleri


Öncelikle zayıflama için mucizevi bir formül olmadığını belirtelim. Bölgesel zayıflamada en hızlı yöntem yağ aldırma olarak da bilinen liposuction yöntemidir. Cerrahi bir işlem olması, vücuttan yağın birden çıkarılması ile metabolizma bozukluklarına neden olmasından dolayı iyi bir tıbbi inceleme sonrası yapılması önerilir. Liposuction sonrası fizik aktivitelere ve diyete dikkat edilmediği zaman alınan yağlar hızlıca aynı bölgede kazanılır.

Bölgesel zayıflama için ilgili bölgeye uygun egzersiz programlarının uygulanması en etkili yöntemlerden birisidir. Genetik olarak “armut tipi” olarak ifade edilen kilo almada genellikle basen ve bel bölgesi yağlanır. Bu bölge kaslarını çalıştırmaya yönelik yapılacak kol ve bel egzersizleri, mekik hareketleri faydalı olmaktadır. İşin uzmanı bir antrenör ile kaslarda laktik asit birikimini de hesaba katarak bölgesel antrenmanlar planlanmalıdır.

Bölgesel zayıflama için yapılacak en iyi sporlar yüzme, tenis, plates gibi aktivitelerdir. Bu aktiviteler özellikle hareketsiz bölgelerin kasları üzerine etkilidir.
Bitkisel kremlerde yağ hücrelerinin çözünmesi için bölgesel olarak uygulanabilir. Kapsein içeren kremler minimal fayda sağlamaktadır.
Bölgesel düşük akımlı elektrik uyarıları ile kas hareketlerini aktive eden cihazlarda yararlıdır. Fakat uzun süreli kullanımlarında bölgesel kas yorgunluklarına ve kramplara neden olabilmektedirler.


Bölgesel Zayıflamada Diyet


Diyet vücudun genelini etkileyen ve zayıflamada en önemli olan unsurdur. Sağlıklı bir diyete başlamadan önce günlük kalori ihtiyacınızın mutlaka hesaplanması ve bu şekilde kalori kısıtlamasına gidilmesi gerekir. Her porsiyonda posalı yiyecek olarak meyve ve sebzelere yer verilmelidir. Kabızlık yapacak yiyeceklerden uzak durulmalı ve en önemlisi de şeker ve tuz kısıtlanmalıdır. Özellikle aşırı tuz alımı vücutta su tutulmasına neden olmaktadır. Aşırı şeker içerikli yiyecekler tokluk hissinizi uzun süre korumanıza yardımcı olmazlar ve sürekli açlık ve yeme hissi oluştururlar.


Bölgesel Zayıflama ve Çalışma Hayatı


Modern insanlar günümüzde masa başı işlerde çalışmaktadırlar. Sedanter yaşam olarak adlandırılan bu durum tıpta metabolik sendrom x olarak tanımlanmıştır. Bel bölgesindeki yağlanma ile koroner kalp hastalıkları birinci derecede ilintilidir. Egzersiz ile ortaya çıkan solunum sıkıntısı metabolik sendrom x'in en temel göstergesidir. İş hayatında asansör kullanmama, öğlen yemekleri sonrası kısa mesafeli tempolu yürüyüşler, porsiyon meyve tabağınız ile öğün geçiştirme, çay-kahve tüketiminden uzak durarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bölgesel Zayıflama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Basen İnceltme Çayı

Basen İnceltme Çayı

Basen Bölgesi Nasıl Eritilir?

Basen Bölgesi Nasıl Eritilir?

Popüler İçerikler

Basen Eritme

Basen Eritme

Editörün Seçtiği

Basen Diyeti Listesi

Basen Diyeti Listesi

Bölgesel Zayıflama

Bölgesel Zayıflama

İlginizi Çekebilir

Basen Eriten Diyet

Basen Eriten Diyet

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel İnceltme Bel Nasıl İnceltilir

Bel İnceltme Bel Nasıl İnceltilir

Basen Aldırma

Basen Aldırma

Basen ve Kalça Daraltma

Basen ve Kalça Daraltma

Bacak Eritme Hareketleri ve Teknikleri

Bacak Eritme Hareketleri ve Teknikleri

Basen Eritme Hareketleri

Basen Eritme Hareketleri