Bacak İnceltme Teknikleri Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacak İnceltme Teknikleri Nedir?

Bacak İnceltme, işlemi, düzenli egzersiz yapmak ve bu egzersizleri etkili bir diyet programı ile desteklemek ile kısa sürede gerçekleştirilebilir. Toplum içinde kilolu bir bacak yapısına sahip olmak çoğu kişinin sorunudur. Bu sorunu çözmek için etkili olarak görülen ve denenmek isteyen yöntem ise genellikle fitness eğitimi veren bir spor salonuna yazılarak bisiklet, squad, plates gibi yöntemlerin denenmesidir. Çoğu kişi tarafından benimsenen bu çözüm yolları kısa vadede gözle görülür bir değişiklik yaşanmasını sağlayabilirken, uzun süre tekrarlanması durumunda bacaklarda aşırı kaslanmaya neden olabilir. Şişman bir bacak yapısına sahip olmaktansa kaslı bir görünüm elde etmek elbette ki daha caziptir. Özellikle erkeklerin bu konuda sıkıntı çekmeyecekleri muhakkaktır. Ancak kadın vücudu için tercih edilmeyen bir görünüm olabilmektedir. Ayrıca doğru yemekler ile desteklenmeyen bölgesel zayıflama girişimlerinde vücudun kan değerlerinde çeşitli olumsuzluklar görülebilir. Bu yüzden bacak inceltme için yapılan egzersizlerde denge ve düzen oldukça önemlidir.

Bisiklet sürmek, bacak ile ilgili egzersizler denilince akla gelen ilk gelen antrenmanlardandır. Pedal çevirme sırasında bacak kasları içerisinde uyarılmayan ve yorulmayan kas sayısı oldukça azdır. Bütün bacakta yoğun bir egzersiz ve uyarılma gerçekleştiren bu yöntem, çoğu kişi tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. Ancak yalnızca pedal çevirerek bacaklarda mucizevi bir incelme beklemek gerçekçi olmayacaktır. Zira spor egzersizlerinde önce kişiye uygun zayıflama yöntemini bulmak ve bu yöntemi uygun bir diyet programı ile desteklemek gerekir. Bölgesel zayıflama söz konusu olduğunda toplum tarafından benimsenen genel kanaat, yemeklerde azaltma yoluna gitmenin bütün vücudu etkileyeceği ve yalnızca zayıflatılmak istenilen bölgeye etki etmek için asıl yapılması gerekenin ağır egzersizler olduğudur. Ancak sanılanın aksine bölgesel zayıflamanın işe yaraması için belirli bir düzeyde diyet programına dahil olmak gerekir. Bacak inceltme için sürekli olarak pedal çeviren ama yediği yemeklerden asla fedakârlık etmeyen bir kişi üzerinde meydana gelecek değişimler, incelme alanında olmayacaktır. Bacak bedeni aynı değerde kalacak ancak öncekine göre daha sert ve kaslı bir yapıya sahip olacaktır.

Bacak inceltme için pedal çevirme ya da squad yapmak gibi aletli yöntemler kullanmak istemeyen kişiler için de ev ortamında gerçekleştirilebilecek etkili egzersizler bulunmaktadır. Bunlardan ilki sandalye ya da benzeri yüksek bir yer bulmayı gerektirir. Bu hareket ile arka baldır bölgesini etkili bir şekilde çalıştırmak mümkündür. Öncelikle bir ayak yere diğer ayak 90 derece oluşturacak şekilde sandalyenin üzerine yerleştirilir. Yukarıdaki bacaktan destek alınarak sandalyenin üzerine çıkılır. Ardından sandalyeden inilir ve diğer bacak önce atılarak sandalyeye çıkılır. Çıkış esnasında kalçaya ve baldıra yüklenmek gerekir.

Bacak inceltme yöntemlerinde asıl hedef genellikle iç baldır bölgesidir. Çünkü bacak yağları genellikle bu alanda yoğunlaşmaktadır. Bu alana en iyi tesir eden inceltme hareketleri ise klasik squat temeline dayalıdır. Bu harekete farklı formlar yükleyerek hem çalıştırılan bölgelerin sayısı arttırılabilir hem de egzersizlerde çeşitlilik oluşturarak antrenmanlar eğlenceli hale getirilebilir. Bu formlardan en etkili olanı klasik squadın ardından bacakları yana gerdirme yöntemidir. Ağırlık ile squat çalışılacaksa tek ayak üzerine kalkmak dengesizlik oluşturabileceğinden bu gerdirmeyi yapmamak gerekir. Eller boş ve bel dik bir şekilde aşağı doğru oturarak kalkılır. Ardından hemen bir bacak yana açılır. Sonraki oturup kalkmanın ardından ise diğer bacak yana açılır. Bu hareket, önce arka baldırı zorlayarak bacağa güç kazandırır, ardından iç baldırı çalıştırarak bacağın incelmesini sağlar.

Bacak inceltme çalışmalarında bacaktaki kasların esnemesi ve gerilmesi esastır. Bütün inceltme hareketleri bu kasları gerdirme amacı ile yapılmaktadır. Ancak herhangi bir egzersiz hareketi yapmadan direk olarak bacakları gergin bir konuma alıp kasların gerilmesini sağlamak da aynı etkiyi yapmaktadır. Bu gerdirme işlemini önce yanlara doğru ardından ileri doğru yaparak bacaktaki bütün kasları esnetmek gerekir. Yana doğru yapılan gerdirme hareketinde önce bacaklardan birisi açılabildiği kadar yana doğru açılır. Ardından iki bacak arasında 45 derecelik bir açı oluşacak şekilde vücut açılan bacağa doğru yüklenmeye başlar. Bu yüklenme sırasında belden yukarısı dik olmalıdır. Gerdirme işlemi isteğe göre bacaklara sırasıyla uygulanabilir ya da önce bir bacak 15 defa gerdirilip sonra diğerine geçilebilir. İleri yapılan esnetmede ise gerdirilecek bacağı öne doğru atıp tüm vücutla üzerine yüklenmek gerekir.

Bacak İnceltme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bisiklet Basen Yapar mı?

Bisiklet Basen Yapar mı?

Popüler İçerikler

Basen Diyeti Listesi

Basen Diyeti Listesi

Basen Eritme

Basen Eritme

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Basen İnceltme

Basen İnceltme

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Basen Sıkılaştırma Nasıl Yapılır?

Basen Sıkılaştırma Nasıl Yapılır?

Basen Estetiği Nasıl Yapılır? ve Faydaları Nelerdir?

Basen Estetiği Nasıl Yapılır? ve Faydaları Nelerdir?

Bel İnceltme Bel Nasıl İnceltilir

Bel İnceltme Bel Nasıl İnceltilir

Merdiven Çıkmak Basen Yapar mı?

Merdiven Çıkmak Basen Yapar mı?

Bacak İnceltme Teknikleri Nedir?

Bacak İnceltme Teknikleri Nedir?